Mobile Legends: Bang Bang Ekibinden Türkçe Atağı

Selamlar mobil oyun severler;
Bugün Facebook üzerinden hoşuma giden bir paylaşım gördüm ve katı vermek adına paylaşmak istedim. Mobile Legends Bang Bang mobil moba ekibi Türkçe #düşün Türkçe #oyna etiketleriyle bir paylaşımda bulundu ve moba oyunlarından bir kaç terimin Türkçe karşılığını bizlerle paylaştı. Yani İngilizcelerini kullanmamıza gerek yok, Türkçeleri de uygun ve daha güzel. Sizlerle paylaşmak istiyorum.
"Türkçe #düşün Türkçe #oyna
Hero ❌ -- Kahraman
Skill ❌ -- Yetenek
Ulti ❌ -- Nihai
Streamer ❌ -- Yayıncı
Mid Lane ❌ -- Orta Koridor
Top ❌ -- Üst
Bot ❌ -- Alt
Adc ❌ -- Nişancı
Mage ❌ -- Büyücü
İtem ❌ -- Teçhizat/Eşya
Stun ❌ -- Sersemletme
Aklıma şu an bunlar geldi, sizlerde ekleyebilirsiniz..."
http://go.shr.lc/2qECb2V paylaşımın adresi de bu.
Bende bir çok yazımda bu ifadeleri kullanmaya çalışıyorum. Hero'da yazıyorum ama elimden geldiğince kahraman kelimesini kullanmak istiyorum. Yeri geldiğinde daha iyi anlaşılması adına hero kelimesini kullanmak gerekebiliyor ama tercihim Türkçe kullnmak yönünde. Sizde bu şekilde tavır takınırsanız oyun kategorisi için Türkçe daha etkili bir dil olacaktır.

Son zamanlarda oyun yapımcılarına baktığımız zaman Türkçe dil seçeneklerini hızlı bir şekilde sunuyorlar biliyorsunuz. İşte Türk oyuncular olarak biz de buna Türkçe kullanarak katı verebiliriz. Zira Türkçe dile ihtiyaç duyulmadıktan sonra kimse Türkçe çeviri yapmayacak, Türkçe oyun çıkmayacaktır.

Bende bu paylaşıma ek olarak bir kaç aklıma gelen kelime ile destek olma niyetindeyim;
Support  -- Destek
Damage  -- Hasar
AFK -- Klavyeden Uzak Kalan İlgisiz
Feeder -- Besleyen
Kill -- Öldürme
Double Kill -- İkide İki
Triple Kill, -- Üçte Üç
Quadro Kill -- Dörtte Dört
Penta Kill -- Beşte Beş

Bunlar aklıma gelenler. Birde Ace var ama tam moba için manası ne bilmiyorum. Karşı takımın hepsinin katledildiği herkesin canlanma süresinde beklediği manasına geliyor. Sözlük anlamında "süper" karşılığı var.

Siz de aklınıza birşey gelirse yazabilirsiniz.


Yorum Gönder

0 Yorumlar